Kto nemá rád vajcia? Domáce kuchári po dávno očakávaných Boomerangoch oslávili nakrájanie na prvý dokonalý poach. Celých 30 oddaných sa odvážilo na paleo-priateľské devilské vajcia. Kuchári s názvom Michelin hrala špičkové hodvábne šaty v francúzskom štýle s kaviárom a čerstvou pažítkou. V roku 2014 Michael Ruhlman včleňoval rapsodické o pokornom vajci na 256 stranách svojej šikovne nazvanej knihy vajíčko.

Viete, ako sa vám páči tvoj vajíčka. Ale tu je osem vecí, ktoré asi nebudete vedieť o celodennej kulinárskej superstar.

obraz

Getty Images

1. Američania jedia veľa vajíčok.

Americká spotreba vajec dosiahla v roku 2017 približne 275 obyvateľov, čo je priemer viac ako päť na osobu každý týždeň. (Vzhľadom na všetky rôzne spôsoby, ako môžete pripraviť vajcia, nehovoriac o ich mnohých použitiach pri pečení a iných receptoch, nie je prekvapením, že sa číslo rýchlo pridáva.)

2. V podstate ide o dokonalé jedlo.

Je ťažké si predstaviť, že sme si niekedy mysleli, že vajcia sú niečo iné ako výživné výkony (vidíme vás, strach z cholesterolu v roku 1980). Tieto malé gule sú nabité 6 gramami bielkovín (3 gramy v bielom, 3 gramy žĺtka), luteín a zeaxantín pre ostrý zrak, cholín na dlhú životnosť pamäti a zdravé nenasýtené tuky ako omega-3 mastné kyseliny pre tip top ticker.

A jedno vajíčko (ako odroda voľného výberu od Nellie’s Eggs) má len 70 kalórií, čo znamená, že využívate výhody bez riskujúc brušný výbežok.

3. Hľuzy stoja stovky vajec ročne.

Reprodukčné cykly seno trvajú približne jeden deň, čo znamená, že tvoria jedno vajce za 24 hodín. Priemerná sliepka bude mať počas celého života viac ako 500 vajec, väčšina z nich počas zaneprázdneného dvojročného obdobia vo svojej plodnosti.

Ale tam sú zázračné deti: 17-ročná britská slepica menom Victoria prekvapila svojho majiteľa v roku 2013 tým, že položila dve dokonalé vajcia – po prvýkrát od Y2K!

4. Američania chladia vajcia – ale ostatné krajiny nemajú.

Mimo Spojených štátov sa vajcia skladujú pri izbovej teplote. Tak prečo sme ich Američania ponorili do chladničky? Vzhľadom k tomu, FDA mandát, že všetci veľkí výrobcovia vajec umyjú svoje vajcia pred ich predajom, aby sa znížilo riziko kontaminácie salmonely.

Avšak, pranie vajec tiež vypláchne tenkú kutikulu, ktorá ich chráni pred inými baktériami, ktoré sa vlievajú do plášťa. Takže americké vajcia musia zostať chladené potom, aby sa zaistila sviežosť. (V Británii a Európskej únii je skutočne nelegálne umyť vajcia.)

Dobrá správa: Keď dostanete svoje vajíčka domov z supermarketu, budú držať v chladničke až mesiac.

5. Žltej farby je všetko o strave.

Farba vaječného žĺtka je určená stravou sliepky, ktorá ju položila. Žĺtok môže mať farbu od bledožltej až po hlboko oranžovú, v závislosti od stravy sliepky, ktorá ju položila. Slepice, ktoré konzumujú potravu bohatú na xantofyl, majú najintenzívnejšiu farbu. Diéty bohaté na žltú kukuricu alebo lucernskú múčku produkujú stredne žlté žĺtky a sliepky na strave obsahujúcej väčšinou pšenicu alebo jačmeň produkujú vajcia s bledými žĺtkami.

6. Vajcia zodpovedajú ich sliepkam.

Farba škrupín vašich vajec je určená plemenom sliepky, ktorá ju produkovala. Biele vajcia sú položené plemenami ako sú Leghorns, zatiaľ čo hnedé vajcia pochádzajú z plemien ako Orpingtons. Existuje dokonca aj plemeno kuriatok, ktoré sa nazýva Olive Egger, ktoré kladie – hádali ste to – olivovo-farebné vajcia.

7. Život nájde cestu.

Videli ste niekedy vajcia s dvoma žĺtkami vo vašom kartóne? Máš šťastie! “Dvojité žĺtky” sa vytvárajú vtedy, keď sliepka (zvyčajne mladšia čapica) ovuluje dvakrát rýchlo za sebou a existuje len 1 z 1000 šancí nájsť ju. Môžete dokonca nájsť viac ako dva žĺtky – záznam je deväť v jednej škrupine.

Niektorí veria, že dvojité žĺtky sú znamením plodnosti. Len vieme, že robia pre extra-chutné brunchy benny.

8. … ale nie takýto druh života.

Nie, nikdy nebudete prasknúť vajíčko a vyraziť živú. Aby sa žĺtok stal kuriatkom, vajíčko musí byť oplodnené kohútom. Vajcia, ktoré nájdete v obchode s potravinami, nevideli žiadny zábavný obchod – takže jediné, čo nájdete pri rozdelení tejto škrupiny je číra biela a ten slnečný žltý žĺtok. sľub.

Nasledujte Delish na Instagram.