UPDATE: 2. decembra 2015 o 11:15 hod.

Nová štúdia potvrdila, že banány, obľúbené ovocie na svete, v skutočnosti vyhynuli. Výsledok publikovaný v PLOS patogény, odhalili, že tropická rasa 4 (TR4) je klon Panamskej choroby a že úsilie, ktoré sa doteraz vyvinulo, sa ukázalo ako neúčinné.

“Vieme, že pôvod [tropickej rasy 4] je v Indonézii a že sa šíri odtiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou najskôr na Taiwan a potom do Číny a zvyšku juhovýchodnej Ázie”, povedal Gert Kema, odborník na banány na Wageningenskej univerzite a výskumnom centre , ktorý spolu- autorom štúdie, povedal kremeň. Teraz sa smrteľná huba rozšírila do Pakistanu, Libanonu, Jordánu, Ománu, Mozambiku a severovýchodnej Austrálie Queensland.

Zatiaľ čo máme nejaký čas, kým budeme úplne bez tropického ovocia, akonáhle ochorenie dosiahne koreň rastlín, je to v podstate hra. kremeň že Taiwan teraz vyváža iba 2 percentá z toho, čo bolo v 60. rokoch minulého storočia, keď bol TR4 prvýkrát objavený. Rovnako ako banán Gros Michel pred tým, Cavendish je náchylný k hubové zastrašovanie. To ohrozuje celosvetový obchod s banánmi vo výške 11 miliárd dolárov – a letný banán sa rozdelí.

ORIGINÁLNE POST: 28. júla 2015 o 6:26 hod.

Banány sú vo veľkých problémoch. Zatiaľ čo milované ovocie zostáva tak populárne ako kedykoľvek predtým, jeho plodiny po celom svete boli zasiahnuté infekčnou hubou a škody sú nenapraviteľné.

Cavendishové druhy banánov, ktoré boli zavedené v roku 1965, sú v súčasnosti primárnym vývozom banánov na svete. A je úplne zničený tropickou rasou 4, plesňovou chorobou, ktorá začala v Malajzii v roku 1990 a odvtedy sa rozšírila do juhovýchodnej Ázie, Austrálie a nakoniec Afriky v roku 2013.

Verte tomu alebo nie, nie je to prvýkrát, čo huba vymaže celý druh jasne žltého ovocia. Do roku 1965 boli druhy banánov Gros Michel – ktoré trvali dlhšie, boli odolnejšie a nevyžadovali umelé dozrievanie – bolo odstránené po tom, čo sa nazývalo Panamská choroba, iný kmeň podobnej hubovej choroby zničil svetový komerčný banán plantáže.

obraz

Potom priemysel hľadal novú verziu plodiny a usadil sa na nižšej Cavendish ako jeho jedinej alternatíve. Bol potom klonovaný a pestovaný po celom svete, čo spôsobilo, že jediný druh (taktiež monokultúra) je veľmi náchylný na šírenie infekcie – akonáhle sa jedna rastlina dostane do hávy, všetci majú problémy. V dôsledku toho čelíme rovnakým problémom už pred 50 rokmi. A má vplyv na živobytie – od potravinovej bezpečnosti až po príjmy – viac ako 100 miliónov ľudí.

Najväčšou prekážkou je to, že huba zostáva v pôde. Ovplyvňuje cievny systém rastliny a zabraňuje tomu, aby zobral vodu zo zeme. To znamená, že jediným spôsobom, ako ju odstrániť, je vypáliť banánové plantáže na zem a potom začať čerstvé na novom mieste s novým druhom banánových plodín. Choroba sa šíri, pretože špatné postupy zo 60. rokov sú stále na mieste.

“Nemožno ju odstrániť, ale môže byť obmedzené, ak sa zavedie a dôsledne zrealizuje široká škála silných preventívnych a zmierňujúcich iniciatív,” povedal CNN Joao Augusto, rastlinný patológ. “V krajinách, kde je choroba endemická, sa pestovatelia naučili s ňou žiť.”

obraz

Zatiaľ čo existujú iné druhy banánov, na ktoré sa krajiny môžu oprieť, výnos nie je ani taký, ako je Cavendish. Navyše sa choroba začína plížiť aj do plodín miestnych odrôd.

Naša jediná nádej je, že pestovateľ nehádže do uteráka, ale namiesto toho urobí pozitívne zmeny vo svojich poľnohospodárskych postupoch a udržuje živý priemysel. dovtedy by sme mohli navrhnúť, aby ste plne využívali ovocie, ktoré milujete, zatiaľ čo je to stále s nami. Možno, urobiť v lete vhodnú zmrazenú verziu, klasické rozdelenie banánov alebo dokonca jesť banánový šrot na raňajky.

Nasledujte Delish na Instagram.