Ako keby nakupovanie v obchode s potravinami nebolo dosť hrubé, s nespočetnými kusmi mäsa (“Počkaj, chcem sklíčidlo alebo okrúhlicu ?!”) a mätúce výživové štítky – nehovoriac o dlhých čiarach pri pokladni – vždy ponechala jednu pretrvávajúcu otázku, ktorá môže ľahko zasiahnuť snehové gule do niekoľkých ďalších: Čo sú priadky? Sú to isté ako sladké zemiaky? Alebo existuje rozdiel medzi nimi? Sú to dokonca zemiaky ?! Vďaka lekcii z histórie z kanála služby YouTube How Does It Grow ?, máme nakoniec odpoveď.

Yam je hľuzovka, ktorá pochádza z Afriky. Má hrubšiu kožu a svetlo, škrobové mäso – veľmi odlišné od sladkého zemiaka. Je tiež oveľa väčší, niekedy narastá na 100 libier.

obraz

vľavo: sladké zemiaky a sladké zemiaky; vpravo: vyrezaná priadza

Obe škroby boli prvýkrát zmiešané v 18. storočí počas otroctva. Sladké zemiaky boli najbližšie k medzivrstvu, ktoré mohli západoafrickí otroci nájsť v Amerike, a tak im to nazvali aj oni. Tento zmätok bol potom ešte viac zväčšený v tridsiatych rokoch minulého storočia, keď poľnohospodári v Louisiane používali názov “sladké”, aby odlíšili svetlé oranžové sladké zemiaky od svojich konkurentov svetlejšie a žltšie. V dnešnej dobe je však zakázané predávať sladké zemiaky pod označením yam.