Biely chlieb má vážne zlú povesť. Zatiaľ čo celý jeho pšeničný náprotivok je pochválený z toho, že je bohatý na vlákninu a bielkoviny, obyčajné biele bochníky sú kritizované za to, že zvyšujú hladinu cukru v krvi a neponúkajú nič iné. Ale teraz je tu riešenie: fialový chlieb.

Než si myslíte, že sme šialení, počúvajte nás: Vedci v oblasti potravín zistili, že pridávanie anthocyanínu – prirodzeného pigmentu, ktorý dodáva čiernej ryži, slivky a baklažánu svoj výrazný fialový odtieň – bielému chlebe môže spomaliť trávenie a poskytnúť antioxidanty proti rakovine , Píše sa v CNN.

Podľa profesora Zhou Weibiao, vedca potravinárstva na Národnej univerzite v Singapure, purpurový chlieb je trávený o 20 percent pomalší ako bežný biely chlieb a znižuje jeho glykemický index. Navyše tým, že znižuje obsah rýchlo straviteľného škrobu, ľudia budú jesť menej a nie viac, ako by mali (čo je často prípad spracovaného bieleho chleba).

obraz

Flickr Creative Commons / Triin

“Úlohou bolo zistiť, či by sme mohli zmeniť vzorec chleba bez zmeny hladkej štruktúry bielého chleba, ktorý ľudia naozaj milujú,” povedal Zhou CNN. Keď sa anthokyaníny extrahujú z čiernej ryže a pridávajú sa do bieleho chleba a potom sa pečú, 80 percent antioxidačných vlastností sa zachováva vo svojej kôre.

Ale zatiaľ čo levanduľový odtieň pomáha tráveniu a pridáva antioxidanty, neposkytuje vlastnosti chuťovej hmoty. “Ste jesť rovnaké množstvo škrobu a pšeničnej múky, takže výživná hodnota je rovnaká,” povedal Zhou. “Kľúčovou myšlienkou je spomalenie uvoľňovania energie, takže používate tieto kalórie dlhšie.”

Štúdie však ukázali, že antokyany môžu pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym a neurologickým ochoreniam a dokonca rakovine. Pomáhajú tiež pri kontrole obezity a cukrovky, pretože inhibujú tráviace enzýmy a znižujú hladinu cukru v krvi.

Nasledujte Delish na Instagram.