Keď budete nabudúce nakupovať a spozorujete vták označený ako “vzduchom chladené kurča”, možno budete chcieť vziať na vedomie. Tento proces hovorí, že spôsobuje, že kurčatá sú chutnejšie a menej náchylné na choroby prenášané potravinami, ako je salmonella, a kurací procesory sa začínajú chytať.

Kým proces chladenia vzduchom je už desaťročia v Spojenom kráľovstve bežný, začína sa častejšie používať v Spojených štátoch, tvrdí Whole Foods. Po prvé, tu je to, čo to znamená: Aby sa vyhovelo normám USDA, musí byť hydina chladená pod 40 ° F do štyroch hodín po zabití. Za týmto účelom sú kurčatá zvyčajne chladené vodou, čo znamená, že sú ponorené do ľadovo studenej vody. To ich rýchlo ochladzuje, ale tiež znamená, že prebytočná voda vniká do ich pokožky a zalieva prírodné šťavy vtákov.

Avšak pri chladení vzduchom sa vtáky pohybujú cez komory s regulovanou teplotou, kde sa na nich čisti vzduch po dobu až troch hodín, vysvetľuje Whole Foods. Počas tohto procesu kurčatá vlastne strácajú trochu vody, čo zase spôsobuje, že krehšie a chutnejšie pražené kurčatá.

Okrem chuti sú chladené vzduchom chladené kurčatá s menším rizikom krížovej kontaminácie, keďže vtáky nie sú plávajúce v jednej nádrži s vodou. Znižuje tiež spotrebu vody, čím sa stáva lepšou voľbou pre životné prostredie. Vzhľadom na to, že chladenie vzduchom trvá dlhšie, spracované kurčatá majú zvyčajne vyššiu cenu; Avšak dostanete z neho viac a kvalitnejšie kurča.

Veľa veľkých obchodov s potravinami prináša vzduchom chladené kurča, vrátane Whole Foods, Costco a Publix. A ak to nie je označené vzduchom chladené, môžete bezpečne predpokladať, že bolo chladené vodou.

Nasledujte Delish na Instagram.

Stiahnite si Delish aplikácie.

h / t Kitchn