Ananás je jedným z najpríjemnejších plodov na občerstvenie. Iste, citróny pravdepodobne majú poraziť v horkých a zubatých kategóriách, ale ananás sú príčinou boľavých jazykov a pier všade. A tu je náhla sociálna mediálna búrka, ktorá obklopuje dôvod. (Ľutujeme fanúšikov HIMYM, toto je iný ananásový incident.)

Podráždenie je spôsobené kombináciou enzýmov v ananásoch nazývaných bromelian, ktoré rozkladajú proteíny a v zásade napádajú váš jazyk, tváre a pery pri kontakte. Ale akonáhle to budete žuvať a prehltnúť, predbiehajú ich sliny a žalúdočné kyseliny. Takže ak vaše ústa bolí po jedle surového ananásu, nie ste sami – stáva sa prakticky všetkým. Dobrou správou je, že váš jazyk obnoví tieto proteíny a aminokyseliny, takže to nebude dlho bolestné.

obraz

GIPHY

Nie je žiadnym tajomstvom, že ovocie a zelenina obsahujú enzýmy, ktoré rozkladajú proteíny, tuky a sacharidy. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo sú pre nás tak skvelé. Niektoré produkty však obsahujú väčšie ako priemerné množstvá enzýmov, vrátane papája, kivi, hrozna, figy, avokády, dátumy, banány a mangos. Chcem povedať, to je dôvod, prečo citrón, ananás a iné citrusy sa používajú ako marinády a mäsové mliekarenské výrobky: rozdeľujú kolagén vo vašom steaku.

obraz

Zaujímalo by vás, prečo sa tento jav nestane, keď budete variť ovocie alebo ho pridáte k ananásovým dezertom? Ohrievajte ho, pečiete ho, grilujte, pečiete – všetky tieto metódy spôsobujú chemickú reakciu, ktorá eliminuje enzýmy a my sme ponechali sladšie, sladšie ovocie.

Ak stále nemôžete prekonať ten dočasný, nepríjemný pocit, jednoducho otočte ovocie do misy, pokiaľ ide o smoothies, sorbet alebo jogurt. Boom. Problém je vyriešený.

Nasledujte Delish na Instagram.