Ak sú vaše vykradnutia v priebehu rokov horšie, možno budete mať niečo iné ako starnutie na vine. Nová štúdia, publikovaná v Journal of Wine Economics, zistilo, že víno sa každým rokom začína baviť – a že niektorí vinári tvrdia, že ich víno má menej alkoholu než to skutočne robí.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity študovali od roku 1992 do roku 2009 127 406 vín testovaných likérovou kontrolnou radou v kanadskom Ontáriu v Kanade. Porovnávali skutočný obsah alkoholu vo víne s percentom uvedeným na fľaši a zahŕňali vína z celého sveta.

Výsledok priniesol množstvo zábavných faktov o vašich obľúbených vín. Európske vína “starého sveta” mali vyššie percento alkoholu ako vína z “nového sveta” z iných krajín sveta. Vína z chladnejšieho podnebia, ako Kanada a Nový Zéland, mali nižšie percentá alkoholu ako vína z teplejších miest ako USA a Austrália. Červené vína boli lepšie ako biele vína a celkovo sa vína stali viac alkoholickými v priebehu rokov.

Ale tá najdrahšia skutočnosť? Vinníci často nesprávne – alebo možno klamali nám – o percentách alkoholu. Výskumníci zistili, že priemerný obsah alkoholu v prípade vína bol 13,56%, ale priemerný obsah alkoholu bol 13,15%. Zdá sa, že to nie je tak veľká dohoda, ale vedci tvrdia, že to môže byť nebezpečné. “Aj chyby takéhoto rozsahu by mohli viesť spotrebiteľov k podceňovaniu množstva alkoholu, ktoré spotrebovali, spôsobom, ktorý by mohol mať niektoré dôsledky pre ich zdravie a bezpečnosť jazdy,” píšu autori. Červené víno z Čile a Španielska malo najvyšší rozdiel medzi skutočnou a oznámenou ABV.

Samozrejme, mohlo by to byť jednoduchá chyba, ale vedci poznamenávajú, že je jednoduché a nenákladné presne zistiť objem alkoholu vo víne. Tak prečo by chceli vinári vytlačiť čísla? Môže to byť preto, lebo spotrebitelia chcú určitú percentuálnu sadzbu vo svojej fľaši a môže to byť aj z daňových dôvodov, pretože sadzba dane v USA je vyššia pre vína s objemovým alkoholom vyšším ako 14%.

Takže pri ďalšom otvorení fľaše s červenou farbou na Scandal, vezmite na vedomie, že môžete piť viac, než si myslíte. Centrá pre kontrolu chorôb a prevenciu definujú “nápoj” vína ako päť uncí pri 12% ABV a vaše sklo môže byť silnejšie než to.