Lambda Ultra Premium Extra Virgin Olive Oil
$ 54 per flaska Producerad på den grekiska ön Kreta, användes Koroneiki-oliverna för att göra Lambda skördas för hand. Koroneiki oliver är kända för att vara den bästa grekiska sorten som finns, med en berömd fruktig smak. De är kallpressade inom 10 timmar efter plockning. Oljan packas senare för hand i en elegant 500 ml flaska. Men kan man verkligen smaka på skillnaden?
Förmodligen. Oljan sägs ha en distinkt fruktig smak och små peppartoner. Den har också en extremt låg surhet – 0,19%, jämfört med genomsnittliga extra jungfruoljor, som varierar mellan 0,1 och 0,8%.
Hitta 8 bra icke-matlagningsanvändningar för olivolja
$ 30- $ 40 per kilo Macadamia mutterns skrämmande prislapp stammer från dess många syften. Det är inte bara det smöriga och läckra provsmakningar, men mutterns höga oljeinnehåll är användbar i kosmetika, särskilt i hudvårdsprodukter. Det tar ett Macadamia-träd 7 till 10 år att producera nötter, och nötterna måste vara knäckta innan de säljs. Deras skal är så tuffa, de skulle bryta en vanlig nötknäppare för hemanvändning.
Hitta recept med makadamianötter
$ 1000 per pund Matsutake svampar var inte alltid så löjligt dyrt. Faktum är att de en gång var ganska rimligt prissatta. Men nu, i Japan och Okinawa, står de inför utrotning. På grund av en ökning av nematoder, vilka dödar träden dessa svampar växer under, har skörden minskat i hälften. Fortfarande ser folk ut dessa snygga svampar med massiva stjälkar storleken på sockerrörstammar. De har en stark, kryddig smak och doft ihop med en köttig konsistens.
Om du inte är villig att skölja ut för denna japanska sortiment av matsutake, var inte orolig. Du kan hitta en mer sparsam variation av svampen som växer längs Washington-kusten och säljs i Kanada, Oregon, Idaho och Northern California.
Hitta recept med svamp
$ 7 per uns full bönor Vanilj är den näst dyraste krydden, efter saffran. Detta beror på den omfattande perioden av jäsning och åldring som krävs för att få ut vaniljens smak i dessa orkidéböjor, vilket tar ungefär 2 1/2 år tillsammans. Innan handpollinering blev en utbredd övning, var kun kungligheter och de överflödiga kokta med vanilj, eftersom så lite vanilj växer naturligt. Den orkidéblomma som producerar vaniljbössor blommar och dör inom några timmar, vilket skapar ett dyrbart litet fönster för att naturlig pollinering ska ske.
Hitta recept med vanilj
$ 200 per uns Tillgängliga från september till december, är vita tryffel en gourmet övergivenhet som kommer att kosta dig – ca 200 dollar per ounce, vilket uppgår till cirka 2 stycken. Dessa speciella svampar, som endast kan lokaliseras av utbildade grisar eller hundar, finns i Piemonte-regionen i Italien och blir alltmer sällsynta varje år. Ädelvita tryffel brukar äta råa, rakade i tunna skivor över allt från pasta till omeletter och kyckling.
För en mer överkomlig smak av denna revered svamp, prova en flaska vit tryffelolja. En 8,5-uns flaska vit tryffelolja går från $ 20 till $ 40.
En vit tryffel från Pisa, Italien, gick för en rekordställning på 333 000 dollar 2007.
börjar med $ 5 200 per par Vi äter en halv trädgårdssortiment av cantaloup i ett sittande utan att tänka två gånger. Inte så med Yubari King cantaloupe, en prisad japansk melon som kommandon mellan $ 5 200 och $ 20 000 per 8 pund par. Dessa orange-fleshed orbs odlas endast i staden Yubari (som sant Champagne, som måste komma från Champagne-provinsen Frankrike) och värderas för deras utsökta proportioner och smak. År 2010 auktionerades de första två Yubari-melonerna för totalt 16 000 dollar, studsade tillbaka från ett besviklande köpeskilling på 5 200 USD 2009.
Hitta recept med melon