1

Umelé potravinárske farbivá

Čo Your Favorite Cereal Says About You

Instagram / Delishdotcom

Kde sa našiel: Obilniny, pečivo, cukrovinky, športové nápoje, sóda, makaróny a syry a ďalšie

Prečo je to zlé: Farbivá môžu spôsobiť, že vaše jedlo vyzerá pekne, ale sú vyrobené z chemikálií pochádzajúcich z ropy a v prípade, že ste nevedeli, to sa tiež používa na výrobu benzínu, nafty a dechtu. Ak poháňa vaše auto, nemalo by vás palivo poháňať.

2

Chovaný losos

obraz

Prečo je to zlé: Ak zdvojnásobíte príjem lososa kvôli všetkým úžasným zdravotným prínosom týchto omega-3 mastných kyselín, musíte zvážiť, či nakupujete voľne žijúce ulovené zvieratá alebo farmy. Chovaný losos sa vychováva na neprirodzenej výžive zŕn, antibiotík a iných liekov, pričom ryby opúšťa sivou dužinou, ktorá sa potom rozotrie so syntetickým astaxantínom vyrobeným z petrochémie.

3

Brómovaný rastlinný olej

sóda Bottles

Getty Images

Kde sa našiel: Športové nápoje a citrónovú príchuť sódy

Prečo je to zlé: Hlavnou zložkou je jedovatá chemikália, ktorá je pre telo toxická a žieravá, spojená s poškodením orgánových systémov, vrodenými poruchami, schizofréniou a ďalšími (ak neboli dosť desivé).

4

Olestra

položiť's Mystery Flavor No. 3

Candace Braun Davison

Kde sa našiel: Zemiakové hranolky a hranolky bez tuku

Prečo je to zlé: Nižšie kalórie nie vždy stojí za to, keď sa výrobok vyrába s náhradným olejom Olestra, ktorý zabraňuje telu absorbovať vitamíny.

5

azodikarbonamidu

obraz

Kde sa našiel: Zmrazené večere, krabicové cestoviny, balené pečivo, rôzne chleby

Prečo je to zlé: Táto chemikália, ktorá pomáha rýchlo odfarbiť múku, sa používa aj v penových plastoch a je spojená s astmou.

6

Syntetické hormóny (rBGH a rBST)

obraz

Kde sa našiel: Mlieko a mliečne výrobky

Prečo je to zlé: Pravdepodobne ste už počuli o nebezpečenstvách syntetických hormónov, takže je to hraničné šialené, že sú stále legálne v Spojených štátoch. Kravy, ktoré sa s nimi liečia, sa môžu stať neplodnými a vyvíjať zápalové vemienky, takže ak si myslíme, že ľudia sú imúnní voči týmto účinkom, mýlim sa. Hormóny sa spájajú s rakovinou prsníka, hrubého čreva a prostaty, takže to určite nie je niečo, čo by sa malo rozviesť.

7

BHA a BHT

Kráčať Gum

Matt Haas

Kde sa našiel: Obilniny, guma, maslo, mäso, zmiešané orechy

Prečo je to zlé: Pomáhajú udržiavať potraviny nepríjemné, čo je teoreticky dobré, ale tieto chemikálie dokázali, že spôsobujú rakovinu u potkanov, a riziko vzniku rakoviny u ľudí nie je cenné.

8

arzén

obraz

Kde sa našiel: Hydina

Prečo je to zlé: Arzén v kuracích krmivách podporuje rast a zvyšuje pigmentáciu, čo spôsobuje, že kuracie mäso vyzerá oveľa ružovejšie (a zdá sa, že je zdravšie), ale je to niečo iné. Arzén je agentúrou na ochranu životného prostredia klasifikovaný ako ľudský karcinogén, preto jesť na vlastné riziko.

9

Bromid draselný

obraz

Kde sa našiel: Zábaly, kotlety, flatbread, bagelové lupienky, strúhanka

Prečo je to zlé: Vyrobené s rovnakou škodlivou chemikáliou ako bromovaný rastlinný olej, brómovaná múka pomáha s klesajúcim pečiacim časom a nákladmi, ale je výhodou, že stojí za to riziko poškodenia obličiek, rakoviny a poškodenia nervového systému?