Shana Tova! Do dobrého roka!

Židovský nový rok Rosh Hashanah začína dnes večer pri západe slnka a na oslavu Židov po celom svete sa dnes večer posadí na radosť s rodinou a priateľmi, aby začali dva dni slávností a modlitby. Zatiaľ čo pokrmy na týchto stoloch sa líšia v závislosti od kultúrnych a geografických zvykov, mnohé z tradičných jedál Rosh Hashanah sú symbolické, čo odzrkadľuje túžbu zapečatiť za sladký a zdravý nový rok. V skutočnosti židovský kulinársky učenec, šéfkuchár a rabín Gil Marks píše vo svojej autoritatívnej Encyklopéde židovskej výživy: “Žiadna iná dovolenka nemá viac symbolických potravín ako Rosh Hashanah.”

Viac z Delish: Rosh Hashanah Menu – Jedlo pre Nový rok

Takže čo je v ponuke? Tu je pohľad na význam niektorých tradičných štandardov Rosh Hashanah:

kolo challah

Flickr / sidknee23

Okrúhly challah: Počas zvyšku roka je pletený sobotný chlieb podlhovastým bochníkom, ale tradícia medzi aškenázskymi Židmi zo strednej a východnej Európy je, že v novom roku jesť okrúhly challah, často hustý s hrozienkami alebo sušeným ovocím. Kruhový tvar predstavuje nepretržitý cyklus roka, zatiaľ čo kúsky ovocia sú symbolom nádejí na sladký nový rok. Ak chcete, aby bol život ešte sladší, po tom, čo ste hovorili bežnú modlitbu nad challahom, chleba je rozbitý a namočený v mede namiesto soľou, ako sa to robí počas zvyšku roka.

Jablká a med: Tak veľmi dôležitá je prax ponorenia jabĺk do medu na stole Rosh Hashanah, že mnohé rodiny majú špeciálne medové kvetináče v podobe jabĺk, ktoré vyvedú len raz ročne. Podľa autora Gil Marks prax ponorenia jabĺk do medu pochádza z Francúzska dvanásteho storočia, kde celebriti jedli červené jablká pre Rosh Hashanah, aby symbolizovali všetko “nové a jasné”. V dnešnej dobe pokračuje prax, recited s frázou “Nech je to vaša vôľa obnoviť nás za dobrý a sladký nový rok.” Medzi niektorými sefardskými Židmi je prax najprv ponoreniť jablká do citrónovej šťavy a potom do cukru.

Viac z Delish: 12 obľúbených receptov na med

granátové jablká: Mnoho rodín vykladalo na svojich stoloch Rosh Hashanah semená z granátového jablka, aby symbolizovali plodnosť, alebo v iných interpretáciách si v priebehu roka zvýšila túžbu mať svoju hodnotu, ako je cena semien vo vnútri ovocia.

Tzimmes: Tento hustý, sladký guláš koreňovej zeleniny je obľúbeným šalátovým jedlom medzi mnohými európskymi Židmi, ale je to pravidelné na stolíku Rosh Hashanah kvôli jeho sladkosti. Ďalšie vysvetlenie spája zvyk s jedným z hlavných zložiek misky – mrkva. Jidiš pre mrkvu je Merren, čo tiež znamená zvýšiť, čo tzimmes ďalšiu symbolickú kulinársku modlitbu za prosperujúci nový rok.

pór: Po ponorení jabĺk do medu, perzských Židov, ktorí nasledujú seder (čo znamená poriadok) vo svojich rožházových večeriach, potom “roztrhať kúsok póru – čo znamená roztrhnúť nepriateľa od seba – a potom hodiť pór cez naše rameno”, kuchárka autorka Reyna Simnegarová, nedávno vysvetlila Tablet Magazine.

Baránok alebo ovce: V niektorých komunitách je tradičné zobrazovať jahňatá alebo ovčia hlava na stolíku na dovolenku, aby symbolizovali, že návštevníci by mali byť na “hlave a nie na chvoste” (prevzaté z Deuteronomie). Jahňacina tiež pripomína Abrahámu a Izákovu obeť berana. Hlava jahňa je často pečená a jedená ako súčasť jedla; v iných spoločenstvách sa podávajú ryby s hlavou, ktorá je stále naďalej, a pôsobí ako podobný symbol.

Viac od spoločnosti Delish: 8 jednoduchých, lahodných jahňacích receptov

Medový koláč: Pre viac sladkosti pre nový rok, medový koláč (alebo lekach) je základom Ashkenazic Rosh Hashanah tabuľky. Zvyčajne sa pripravuje bez mliečnych výrobkov, takže sa môže konzumovať v rovnakom jedle s mäsom bez toho, aby sa porušili obmedzenia kosher proti kombinácii mlieka a mäsa.

Ďalšie čítanie:
Encyklopédia židovskej výživy od Gil Marks
Kniha židovských potravínClaudia Roden
Spice and Spirit: Kompletná kosherská židovská kuchárkaEsther Blau, Tzirrel Deitsch a Cherna Light