posledná supper

Joan de Joanes [verejná doména] / via Wikimedia Commons

Zatiaľ čo sa mnohí tešia na Veľkonočnú nedeľu a pozorujú Veľký piatok, je rovnako dôležitý dátum Veľký štvrtok (alebo Zelený štvrtok). Pripomína si deň, keď sa Ježiš a jeho apoštolovia posadili k Poslednej večeri. Biblia sa zaoberá tým, čo sa počas tejto večere stalo, ale odpoveď na jednu otázku zostáva neistá: čo presne Ježiš a jeho dvanásť spoločníkov jedli počas tejto historickej príležitosti?

Bohužiaľ, neexistuje žiadna definitívna odpoveď. Pravdepodobné položky v ponuke však možno získať z historických a dokonca umeleckých záznamov. Písmo samozrejme nám dáva prvú predstavu: Chlieb (nekvasené) a víno boli prítomné pri Poslednej večeri. Ježiš je povedal, že prešiel okolo stola a hovoril svojim apoštolom, že chlieb je jeho telo a víno je jeho krv. Toto je biblický pôvod spoločenstva.

Ježiš tiež nariaďuje apoštolom, aby pripravili Veľkú noc, vrátane obetovania a prípravy Veľkonočného baránka. Ale naozaj bolo jahňacie na menu? Je to na diskusiu. Ako je vysvetlené v tomto článku Slate, niektorí biblickí učenci veria, že “jahňacie” je vlastne symbolom pre Ježiša, ktorý sa na druhý deň stane obetným “Baránkom Božím”. (Malo by sa tiež poznamenať, že jahňacie a každé iné mäso bolo pre bohatých jedlo, ktoré nebol Ježiš a jeho učeníci.) Podľa knihy v Biblickom archeologickom prehľade, zatiaľ čo tam bolo veľa paralel s typickým Sederom, jedlo tiež jednoducho mal veľa charakteristík typického židovského jedla. Pápež Benedikt XV súhlasí. Ako uvádza Asia News, v roku 2007 oznámil, že Ježiš oslávil Passover sans baran. Predpokladal, že posledná večera prebehla pred obetovaním jahniat a preto sa sám Ježiš stal beránkom, ktorý sa obetoval.

Viac z MSN: Ježiš jedol skoro poslednú večeru?

Takže ak je to tak, čo by mohlo byť súčasťou menu? Preto sa môžeme pozrieť na to, čo bolo zvyčajne konzumované v polovici jari v Izraeli. Späť k Biblii! V Deuteronomii je napísané, že “Pán, tvoj Boh, ťa prináša do dobrej krajiny, krajiny vodných potokov, prameňov a prameňov, ktoré vytekajú z údolí a kopcov, krajinu pšenice a jačmeňa, figovníky a granátové jablká, krajina olivového oleja a medu, krajinu, v ktorej budete chlieb bez nedostatku. ” Z týchto položiek – všetci domáci v regióne, v ktorom by žil Ježiš – čo mohlo byť na stole? Pšenica a jačmeň mohli byť na stole v závislosti od zberu z predchádzajúceho roka (zrno by nebolo pripravené na zber v čase Poslednej večere, takže každé prítomné zrno by muselo trvať cez zimu). Hrozno nebolo ešte v sezóne, ale víno bolo prítomné. Figy by mohli byť jedené vysušené. Granátové jablká sú však jesenné ovocie, a preto by pravdepodobne neboli prítomné. Avšak olivový olej a med by boli pripravené.

Viac od Delish: Pripravte sa na Veľkú noc

Biblické písmo nie je jediným zdrojom, ktorý vstupuje do hry pri diskusii o jedle jedenej pri Poslednej večeri. Umenie je tiež prvkom, ktorý informuje teóriu. V Peru je historická tradícia morčiat ako stvorení obetí (sú to aj miestne pochúťky). Preto nie je nezvyčajné vidieť morča, alebo Cuy, zobrazené ako stredisko pečené v obrazoch večere maľovaných v peruánskych kostoloch.

Samozrejme najslávnejšie zobrazenie Poslednej večere je Leonard DiVinci. Ako sa uvádza v sekcii Potraviny, článok zverejnený v roku 2008 v Gastronomice, ktorý napísal John Varriano, naznačil, že po reštaurovaní maľby v roku 1997 sa objavili obrazy platní grilovaného úhora s oranžovými plátkami. Ale to by mohlo byť rozmarom umelca, ktorý, píše Varriano, je videný svojimi vlastnými zachovanými zoznamami potravín od roku 1400, keď si nakúpil “chlieb, úhory a marhule”.

Teória sa oplýva, ale nikto nemôže byť istý. Aké sú vaše odhady?