koks Bottle

Spoločnosť Coca-Cola

Mohla by zložka nachádzajúca sa v farbách, ktoré poskytujú cola s jej tradičným hnedým odtieňom, spôsobiť rakovinu? Kontroverzná správa, ktorú vydalo Centrum pre vedu vo verejnom záujme (CSPI), hovorí áno.

Podľa CBS News, skupina spotrebiteľských záujmových skupín (CSPI) vydala správu, ktorá spája Coca-Cola, diétny koks, pepsi a diétnu pepsi, ako aj niektoré iné hnedé sódy na chemikáliu spôsobujúcu rakovinu. Chemická látka, 4-metylimidazol, ktorý sa bežnejšie označuje ako 4-MI alebo 4-MEI, dokázal, že spôsobuje rakovinu u laboratórnych potkanov a myší. CSPI požiadal FDA, aby presadil systém označovania, ktorý by vyžadoval, aby sodovky, ktoré obsahujú prísadu farbiva obsahovali upozornenie informujúce spotrebiteľov o rizikách rakoviny.

Viac od Delish: Soda Pop Kvíz

Napriek alarmujúcej správe CSPI mnohí odborníci odsúdili zistenia. FDA a Americká asociácia nápojov rýchlo obhajovali bezpečnosť výrobkov z kola obsahujúcich chemické 4-MI. Hovorca FDA napísal vo vyhlásení, že petícia CSPI sa prehodnocuje, ale že “spotrebiteľ by musel konzumovať viac ako tisíc plechoviek sódy denne, aby dosiahol dávky podávané v štúdiách, ktoré preukázali vzťahy s rakovinou u hlodavcov. “

V podobnom vyhlásení americká asociácia nápojov napísala: “Toto nie je nič iné ako taktika vydesenia CSPI a ich tvrdenia sú nehorázne.”

Štúdie spájajúce 4-MI s rakovinou u myší podporili Kalifornskú republiku, aby ju pridal do štátneho zoznamu karcinogénov v roku 2011. Teraz je nezákonné predávať potraviny a nápoje v Kalifornii, ktoré by mohli zvýšiť riziko rakoviny o viac ako 1 prípad na 100 000 ľudí bez varovného štítku , V správe CSPI sú hladiny sódy 4-MI vážené so zvýšeným rizikom 4,8 prípadov na 100 000 ľudí.

V súvisiacich správach, národný verejný rozhlas potraviny blog, Soľ, uviedla, že spoločnosť Coca-Cola sa rozhodla modifikovať svoje karamelovo sfarbené sódy. Rozhodnutie bolo založené na prídavku zlúčeniny 4-MI alebo 4-MEI do zoznamu známych karcinogénov zo strany štátu Kalifornia v roku 2011.

Viac od Delish: Top miestnych pop: 10 regionálnych Sódy

Aby sa zabránilo novému zákonu o označovaní, Coca-Cola požiadala svojich dodávateľov karamelu o zmenu výrobného procesu na nízku formu 4-MI, ktorá splní požiadavky Kalifornie. Hovorkyňa spoločnosti Coca-Cola Dian Garza Ciarlante však uviedla, že pôvodné karamelové farbivo “bolo vždy v bezpečí.” Poznamenala tiež, že Kalifornia je jediný štát, ktorý reguluje spotrebu chemikálie 4-MI. Napriek tvrdeniam o bezpečnosti chemickej látky, koks bude nakoniec začať používať nové nižšie 4-MI karamelové farbivo na národnej úrovni. Garza Ciarlante dodatočne zdôraznila, že úpravy karamelového sfarbenia nemenia výrobky Coca-Cola.

Čo si myslíte: Mali by mať nápoje s obsahom 4-MI označené výstrahou proti rakovine?