Je to otázka, ktokoľvek, kto sa díval na 3,79 dolárov džem z uschnutých rastlinných pozostatkov, už dlho diskutuje: Naozaj potrebujem bobkový list pre tento recept? Čo navyše pridávajú k jedlu, úprimne? Čo keby som práve vyrval odhozené listy z predného skla auta a vyhodil ich do dverí?

Je to klasický prídavok v poliach, dusených a stredomorských a indických jedlách, ale v konečnom dôsledku je vždy trochu rozrušený, obzvlášť keď to musíte vyzdvihnúť predtým, ako budete servírovať svoje jedlo. Pravdou je, že to nepridáva veľa – nie je to ako zapútať vášho hot doga do jalapeño alebo šľahanie avokáda do vášho humusu.

“Rovnako ako brúsenie čierneho korenia, niektoré sotéed ančovičky alebo zmäkčený pór nemusí byť okamžite rozpoznateľné v guláši, pridávajú vrstvu jemnej hudby na pozadí, aby hviezdy vašej misky mohli hrať”, napísal kulinársky seriál Eats riaditeľ J. Kenji Lopez-Alt.

Teraz nám môžete dodávať bočné okuliare, zvlášť ak ste niekedy vtláčali alebo bičovali bobkový list. Neexistuje žiadna rozpoznateľná vôňa alebo chuť, naozaj. To znamená, až na pár minút vezmite pár vo vriacej vode – a uvidíte vôňu VapoRub, ktorá vyteká, ako uvádza Lopez-Alt. Čím dlhšie trvá, tým viac tónuje a prechádza do čajovej vône.

obraz

Judy Kim

V podstate pridáva ďalšiu vrstvu chuti na polievku alebo guláš a čajové (mierne mentolové) arómy pomáhajú odľahčovať vydarené jedlo, takže je menej pravdepodobné, že po veľkom jedle vyveziete. Ak vyrábate domáce vývar alebo zásoby, bobkový list svieža viac. V miske s tonou iných príchutí – pozrite sa na vás, hovädzí guláš – je menej pravdepodobné, že si to všimnete.

So všetkým na mysli, bude to mať obrovský rozdiel, ak ste v polovici receptu a uvedomíte si, že to nemáte? Nah. Jeden spisovateľ životného hackera – ktorý testoval ryžu na varenie s čerstvými, suchými a staršími bobuľovými listami ako Justin Timberlake je ramen vlasovej fázy – poskytol odbornú analógiu: “Nebudem panikať, ak vybehnem z listov. tiež nebude panika, ak by som vyčerpal sušičky, moje oblečenie bude len o niečo menej dobre zaoblené. ” Počujte, počúvajte.

Nasledujte Delish na Instagram.

Stiahnite si Delish aplikácie.