obraz

George Marks / Retrofile RF

Dajte jasnú odpoveď, či idete alebo nie. Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je, že vyzerá, že sa usiluje o lepšiu ponuku. Ak sa musíte poradiť so svojím významným iným, povedzte to a uistite sa, že hostiteľovi odpoviete čo najskôr.

Prineste darček. Nemalo by to byť ničivé alebo okázalé. Ak dáte kvety, nechajte ich poslať deň predtým ručne písanou kartou, aby ich hostiteľ mohol dať na stôl. Iné dobré nápady: pekná fľaša červeného vína alebo škótskeho mäsa, fajčiarske čokolády alebo sortiment jemných syrov. Zlý nápad: Twister.

Nikdy prísť čoskoro. Neskoré, samozrejme, je tiež zlé, ale je to ešte horšie, ak sa ukážeš skôr o tridsať minút skôr, kedy budeš nepohodlné, aby si tvoji hostitelia, ktorí sú pripravení, pripravovali. Ak nemôžete byť včas, jemné, ale viac ako dvadsať minút neskoro to tlačí.

Pozdravte hostia podľa mena, keď prídete. Dierovanie niekoho na rameno a použitie anatomicky nemožnej prezývky nie je prijateľným pozdravom. Zvlášť ak pozdravíte niekoho mama.

Buďte milým hosťom. Nebuďte hrdinom a trvať na tom, aby ste pomohli. Nepoužívajte sa okolo kuchyne, aby ste sa dostali do cesty. Na otázku, čo by ste chceli piť alebo akú polievku preferujete, neodpovedajte: “Čokoľvek je najjednoduchšie.” Najjednoduchšie je, aby ste sa rozhodli.

Mingle! Nebuďte šifra, ktorá strávi celú večierku vyberaním kešu z zmiešaných orechov – ak hostiteľ nie je na to, aby vás predstavil ľuďom, je to úplne prijateľné urobiť to sami. Jediná vec, ktorá je horšia ako nepríjemný hosť, je mŕtve ticho, potenciálne psychotický, ktorý sa pozerá na zvyšok strany.

Nedotýkajte sa diaľkového ovládania televízora. Alebo hudba na stereo. Alebo požiadajte o používanie internetu. Len preto, že vám bolo povedané urobiť si doma, neznamená, že by ste to mali skutočne urobiť.

Ponúkajte včas pomoc. Ak spozorujete, že hostitelia sú zúfalí, ako napríklad povedať, vyčerpaním kuchyne s dvomi ramenami plnými horúcich platní, ktoré sa chystajú naraziť na zem – všetkými prostriedkami pomôžte. Rovnaké pravidlo platí aj pre rozliatie. Neváhajte okamžite skočiť do akcie. Nepoužívajte svoju peknú bielizeň.

Jesť, keď sa podáva. Je zdvorilé čakať, kým sa neposlúži všetci, ale predtým, než tí hostitelia povedú, aby ste nečakali – nečakajte. Nič nie je smiešnejšie ako zdvorilé hrôzy byť prvým, kto jesť dobré jedlo.

Nefajčite. Ak je to absolútne nevyhnutné, potom vydajte von, ale postupujte predtým so stratégiou na likvidáciu cigariet a uvedomte si, že keď sa vrátite,.

Dobrovoľník pomôžte vyčistiť pokrmy. Nestačte ich však na stôl. Toto nie je reštaurácia.

Nechajte v správnom čase. Tu je niekoľko dobrých znamení, že je čas ísť: Vyčerpali chlast, hostia sa zívajú, konzultujú s jeho hodinami a hádžu s manželkou v kuchyni; ľudia frézujú okolo dverí; alebo je svitanie. Potom sa na to rýchlo: Vezmite si svoje veci, poďakujte hostiteľovi, usmial sa, otočte sa a odchádzajte.

Ďakujem, opäť. Všetko ste doteraz spravili všetko správne: priniesli dar, pozdravili hostiteľa, rozprávali sa s ostatnými hosťami, jedli dobré jedlo, nechali sa elegantne … Teraz chyťte kus papiera a pero a napíšte rýchla poďakovanie, vrátane jedného detailu z večera, aby ste dokázali, že ste tam boli. Telefónne hovory sa môžu zdať jednoduchšie, ale je to nakoniec nepríjemné – napokon, čo ešte poviete, keď ste povedali poďakovanie? E-maily sú príliš neosobné. (A poviem len, že vysielanie na stene niekoho na Facebooku je úplne zlé.) Choď s poznámkou. V budúcom roku budete pozvaní.

Upravený z “Strany správania” David Laskin, z novembra 1984 vydanie Esquire.