V určitom okamihu väčšina ľudí vytiahla hélium z balónika, aby získala ten šumivý a vysoký hlas – vrátane jednej z najkrajších dám, Dame Helen Mirren – ale je čas, aby sme balón položili dole. Spoločný trik, ktorý sa zvyčajne považuje za neškodnú zábavu, v posledných rokoch priniesol titulky za to, že spôsobil vážne, život ohrozujúce zranenia – a v niektorých prípadoch smrť.

obraz

Getty

Nedávno sa jedna rodina dostala na titulky po tom, čo mama v Škótsku našla svoju dcéru v bezvedomí v spoločnosti McDonald’s. 9-ročná rodička nasávajúca hélium z balónika, ktorú našla a odišla, Slnko hlásených.

“Daisy musí stáť s chrbtom do oblasti, kde sú omáčky umiestnené, a ďalšia vec, ktorú som počul, bol bang,” povedala matka Kelly Milne. “Pozrela som sa a ona bola zrazená v rohu – ona sa zrútila, jej oči sa valily a ja som bol vystrašený.”

Balón bol práve v plávajúcej ploche a keď zamestnanci a ostatní videli, že Daisy hrá s ňou, nič o tom nevedeli. “Práve to bol praktický vtip – vidíte toľko detí a dokonca aj dospelých,” dodal Milne.

Po piatich minútach a na nejakom čerstvom vzduchu prišla Daisy. V konečnom dôsledku bola v poriadku, ale nie všetky príbehy majú také šťastné koncovky. Hoci siatie hélia z balónika vás pravdepodobne nezabije – s najväčšou pravdepodobnosťou vynecháte nedostatok kyslíka, povedal Slate – prijímanie hélia z tlakových nádrží, kapucín alebo masiek (alebo vstúpenie do obrovského balónika s héliom) je úplne iný príbeh. A ďaleko, oveľa nebezpečnejšie.

obraz

Getty + Washington Post

V roku 2012 bola 14-ročná dievča hospitalizovaná a neskôr zomrela po inhalovaní hélium na párty so svojimi priateľmi. V roku 2006 boli telá dvoch vysokoškolských študentov nájdené vo vnútri obrovského héliového balónu na Floride.

Lekári zvažujú nebezpečenstvo vdýchnutia hélia a v podstate všetci prichádzajú k rovnakému záveru: Skutočné zranenia sú zriedkavé, ale nie nemožné.

Dr Mark Maroc, docent núdzovej medicíny v Ronald Reagan Medical Center v Los Angeles, povedal Fox News, že účinky hélia na telo sú podobné tomu, čo sa stane, keď sa potápač povrchov z vody príliš rýchlo. Plynová bublina sa môže dostať do krvného riečiska slzou v cievach, blokovať prietok krvi do mozgu a spôsobiť mŕtvicu.

Rodičia na celom svete hovorili proti populárnej aktivite – dokonca začínajú charitatívnym organizáciám – nazývajú to viac zákerné než iné druhy vzájomného tlaku, pretože sa zdá byť neškodné.

Frank Pegueros, výkonný riaditeľ DARE (Drug Abuse Resistance Education), povedal Foxovi, že je to len o tom, že deti si uvedomujú nebezpečenstvo. “Je to niekto, kto sa pozastaví a premýšľa a vyhodnotí situáciu a rozhodne, je to niečo, čo bude mať zlý dôsledok?”

Nasledujte Delish na Instagram.

Stiahnite si Delish aplikácie.